Walking away from this #BOGO was seriously one of the hardest #decisions I had to make today.. #firstworldproblems #publix #milanos
19 likes
  • emilie_johnsen2Walking away from this #BOGO was seriously one of the hardest #decisions I had to make today.. #firstworldproblems #publix #milanos

  • nickatapiaStory of my life, especially when I see some Oreos.
  • emilie_johnsen2Thanks @buzzfeed for featuring my picture in your article! 👍📰
  • justin_solomonNow she what that💰💰💰💰 😝
  • atlantalindiHey. If you are Ga, you can buy only one and for half the price)
  • immrsunderstoodSome markets outside of the TN area require u to buy specified quantities. In other words to get BOGO deal you must buy both. In the TN market you can buy one for half the price. KNOW YOUR AREA!!
  • sharonlmb1.) When they have items on sale that are "10 for $10.00" (like they often do with Greek yogurt) or "2 for $5.00" for example, you DO NOT have to buy that many items! So you're allowed to buy just one item for $2.50 even though it's advertised as "2 for $5.00". 2.) Oftentimes the BOGO items are actually MORE expensive than buying one or more of the same item in a different size (not on sale). For example, Publix had BOGO olive oil a while back that was MORE per oz than buying 2 smaller bottles of the same brand that were not on sale! The key is to compare prices between brands and different sized items by using the UNIT PRICE that appears on all shelf price tags. Save money by practicing your math skills!
Log in to like or comment.