Tap video for sound
36 likes
  • wbezchicagoWBEZ's Monica Eng took the the SNAP challenge for two days - spending a total of only $10 for her food (the amount people get in food stamps). Here's all the meals she created. Hear Eng talk about the experience on WBEZ's #AfternoonShift on 9.12.2013

  • katerinabethAm I the only one who thinks that's not hard to do? Is it $10 per person or per family? If it's for a family of 4 that's a lot harder. For just myself I probably spend $20 per week on food, if that.
  • southsideloislane@katerinabeth $5 a day for all meals per person.
  • katerinabeth@southsideloislane thanks! That's what I thought it was.
Log in to like or comment.